Podmiot realizujący: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku/partner
Planowany termin realizacji: 2018-2020
Szacowana wartość projektu: 719 840,00 zł
Projekt w trakcie realizacji.
Projekt, realizowany w okresie od października 2018 r. do września 2020 r. przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych SUKCES we Włocławku, polega na aktywnej integracji osób zamieszkujących obszar rewitalizacji, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, poprzez poprawę i wzmocnienie ich zdolności do zatrudnienia. Celem zapewnienia uczestnictwa mieszkańców z obszaru rewitalizacji, w obszarze tym prowadzona jest intensywna działalność promocyjna przedsięwzięcia. W przypadku niedoboru osób spełniających kryteria objęcia niniejszym wsparciem, projekt dopuszcza udział mieszkańców obszarów sąsiadujących.
W ramach projektu przewidziano dwie edycje wsparcia dla 60 uczestników, w tym 30 z orzeczeniem niepełnosprawności, w czasie trwania których przewidziano:
- utworzenie 6 grup samopomocowych,
- prowadzenie poradnictwa specjalistycznego (m.in. psychologicznego),
- szkolenia,
- staże,
- organizacja inicjatyw integracyjnych PAL,
- pośrednictwo pracy.
Każdemu uczestnikowi zapewniona zostaje wielozakresowa pomoc określona w oparciu o indywidualną ścieżkę reintegracji, służąca rozwiązywaniu istniejących problemów oraz poprawy funkcjonowania w społeczeństwie.
W I edycji zrealizowanej od października 2018 r. do września 2019 r. uczestniczyły 32 osoby, w tym 6 osób z obszaru rewitalizacji. Połowa uczestników I edycji posiadała orzeczenia o niepełnosprawności.
W II edycji realizowanej od października 2019 r. do września 2020 r. spośród 32 osób, 17 osób posiada orzeczenia o niepełnosprawności, 3 osoby zamieszkują obszar rewitalizacji.
W ramach projektu w 2019 r. zrealizowano następujące zadania:
- indywidualna ścieżka reintegracji (indywidualna diagnoza społeczna przygotowana przez psychologa oraz doradcę zawodowego we współpracy z uczestnikiem (4 godziny
dla 2 uczestników z I edycji oraz 63 godziny dla 32 uczestników z II edycji);
- grupy samopomocowe – łącznie zrealizowano 315 godzin (3 grupy samopomocowe z I edycji,
od października 2019 r. rozpoczęły zajęcia 3 grupy samopomocowe z II edycji);
- grupowe warsztaty psychologiczne – łącznie zrealizowano 78 godzin dla uczestników projektu;
- Program Aktywności Lokalnej (PAL) – łącznie zrealizowano 33 działania środowiskowe;
- grupowe warsztaty z zakresu zdrowia rodziny i pierwszej pomocy – łącznie zrealizowano 36 godzin;
- grupowe doradztwo zawodowe – łącznie zrealizowano 56 godzin;
- pośrednik pracy – łącznie zrealizowano 120 godzin;
- szkolenia zawodowe – 3 rodzaje: fakturzysta magazynier – 8 osób, pracownik gospodarczy
z uprawnieniami elektrycznymi SEP do 1KV – 3 osoby, pracownik gospodarczy – 4 osoby;
- staże zawodowe – tą formą wsparcia objęto uczestników I edycji. Uczestnicy skierowani do odbywania stażu realizowali go przez 4 miesiące.
Szacunkowa wartość projektu wynosi 719 840,00 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Dz. 9.2, poddz. 9.2.1). Każdy z uczestników projektu otrzymał wsparcie finansowe w formie zasiłku celowego w wysokości 163,60 zł miesięcznie. Łączna kwota wydatkowana zostanie określona po zakończeniu II edycji projektu.