Gmina Miasto Włocławek wzięła udział w programie wsparcia pn. "Wzorcowa rewitalizacja", prowadzonym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. To jedno z działań wspierających cele Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Wniosek przygotowany przez Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek został pozytywnie zweryfikowany przez ekspertów, w wyniku czego Włocławek został jednym z 24 miast w Polsce, i jedynym w województwie kujawsko-pomorskim, które wzięło udział w tym przedsięwzięciu. O udział walczyło 96 samorządów.
Celem programu było wsparcie gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym. Tym samym program wsparcia adresowany jest do gmin, które planują, aktualizują lub wdrażają Gminny Program Rewitalizacji.
Pomysł na działanie we Włocławku polegał na spopularyzowaniu zagadnienia związanego z różnorodnością włocławskiego detalu architektonicznego - często pomijanego, bądź widocznego ale nieznanego, jak również wzbogaceniu wiedzy i pobudzeniu ciekawości w odkrywaniu historii miasta wspólnie z mieszkańcami.
Przebieg projektu:
- w dniach 29-30 listopada 2021 r. przeprowadzono dwudniowe szkolenie z wykorzystania potencjału lokalnej architektury w procesach rewitalizacji, prowadzone przez Marię Nowakowską, działającą pod markami „Detal w mieście” i „Łódzki detal”. Prowadząca przybliżyła uczestnikom spotkania architektoniczny potencjał Włocławka, a także zaprezentowała rozmaite praktyki wykorzystania detalu architektonicznego w polskich miastach. W czasie spaceru skupiono się zarówno na reprezentacyjnej architekturze sakralnej, jak i świeckiej, pozornie nie budzącej większych emocji. W części warsztatowej wypracowano w tym zakresie rozwiązania gotowe do wdrożenia w procesie rewitalizacji miasta.
- w dniu 23 października 2022 r. w ramach projektu odbył się trzygodzinny spacer z Marią Nowakowską szlakiem włocławskiego detalu architektonicznego, w którym udział wzięło około 50 osób.
- w dniach 24-25 października 2022 r. miały miejsce warsztaty z Marią Nowakowską, w czasie których wypracowano propozycje rozwiązań gotowych do wdrożenia w procesie rewitalizacji Włocławka, bazujących na odkrywaniu, poznaniu i ukazaniu różnorodności detalu architektonicznego w obszarze rewitalizacji we Włocławku, przy jednoczesnym zaangażowaniu w odbudowę tożsamości i tradycji miejsca lokalnej społeczności.
- efektem projektu było także opracowanie Studium pt. „Detal architektoniczny Włocławka w obszarze objętym programem rewitalizacji”, w którym w przystępny sposób ujęta została wiedza o cechach zasobu włocławskiego zabytkowego detalu architektonicznego (właściwie wciąż odkrywanego). Wierzymy, że wydawnictwo przygotowane przez pracowników toruńskiej Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Adama Paczuskiego i Marzenę Stocką oraz Piotra Pawłowskiego (studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zarazem wolontariusza NID), przy współpracy Marii Nowakowskiej, podobnie jak i cały projekt, pomoże w budowaniu świadomości społecznej związanej z opieką nad detalem i posłuży jako wsparcie przy organizowaniu działań kulturalnych i edukacyjnych, w tym m.in. warsztatów i spacerów po obszarze rewitalizacji.
Pobierz PDF: Detal architektoniczny Włocławka w obszarze objętym programem rewitalizacji
- Podsumowaniem projektu była konferencja "Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji", którą Narodowy Instytut Dziedzictwa zorganizował w dniach 24-25 listopada 2022 r. w Markach. W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel Wydziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek, który przedstawił uczestnikom przebieg realizacji projektu we Włocławku.
Co po projekcie?
- W ramach Programu wsparcia projektów lokalnych, wpisanego do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028, w Kawiarni Obywatelskiej "Śródmieście Cafe" przy ul. 3 Maja 9 Fundacja Ładowarka z Włocławka zorganizowała warsztaty, w czasie których uczestnicy, poznali niektóre charakterystyczne detale architektoniczne rewitalizowanego Śródmieścia i inspirując się nimi, wykonali wspólnie świece z wcześniej przygotowanych form.
- na fanpage: facebook.com/rewitalizacjawloclawek odbyła się I edycja konkursu pt. "Śródmiejski detal", w którym zadaniem konkursowym było rozpoznanie i podanie lokalizacji wybranego detalu z obszaru rewitalizacji Włocławka. Nagrodę - upominek od Urzędu Miasta Włocławek - trafiał do osoby, która jako pierwsza umieściła prawidłową odpowiedź z adresem nieruchomości w komentarzu pod konkursowym postem.
- Zostały również przygotowane puzzle, plenerowe memory i zakładki do książek, inspirowane włocławskim detalem architektonicznym. Materiały będą wykorzystywane w trakcie wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych organizowanych na terenie Włocławka.
Więcej: wkrótce :)