Gmina Miasto Włocławek realizuje projekt w ramach programu wsparcia pn. "Wzorcowa rewitalizacja", prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wniosek przygotowany przez Wydział Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek został pozytywnie zweryfikowany przez ekspertów, w wyniku czego Włocławek został jednym z 24 miast w Polsce, i jedynym w województwie kujawsko-pomorskim, które bierze udział w tym przedsięwzięciu. O udział walczyło 96 samorządów.
Celem programu jest wsparcie gmin w procesach planowania i wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych, występujących na obszarach znajdujących się w stanie kryzysowym. Tym samym program wsparcia adresowany jest
do gmin, które planują, aktualizują lub wdrażają Gminny Program Rewitalizacji.
Celem projektu realizowanego w naszym mieście jest popularyzacja zagadnień związanych z różnorodnością włocławskiego detalu architektonicznego - często pomijanego, bądź widocznego ale nieznanego, jak również wzbogacenia wiedzy i wzbudzania ciekawości w odkrywaniu historii miasta wspólnie z mieszkańcami.
W ramach projektu „Wzorcowa rewitalizacja” w dniach 29-30 listopada 2021 r. odbyło się we Włocławku dwudniowe szkolenie z wykorzystania potencjału lokalnej architektury w procesach rewitalizacji, prowadzone przez Marię Nowakowską, działającą pod markami „Detal w mieście” i „Łódzki detal”. Prowadząca przybliżyła uczestnikom spotkania architektoniczny potencjał Włocławka, a także zaprezentowała rozmaite praktyki wykorzystania detalu architektonicznego w polskich miastach. W czasie spaceru skupiono się zarówno na reprezentacyjnej architekturze sakralnej, jak i świeckiej, pozornie nie budzącej większych emocji. W części warsztatowej wypracowano w tym zakresie rozwiązania gotowe do wdrożenia w procesie rewitalizacji miasta.
Więcej zdjęć z warsztatów [GALERIA]
Zgodnie z ustaleniami w Oddziale Terenowym w Toruniu NID trwają prace nad opracowaniem studium dotyczącego włocławskiego detalu architektonicznego, które posłuży jako wsparcie przy organizowaniu warsztatów i spacerów po obszarze rewitalizacji.
Jednocześnie mamy nadzieję, że mieszkańcy będą żywo zaangażowani w odkrywanie i poznawanie dziedzictwa kulturowego. I równie chętnie będą się dzielić swoimi historiami i wspomnieniami związanymi z zabytkową częścią miasta, oraz starymi fotografiami, na których widnieją zabytkowe budynki, place i ulice. Archiwalne fotografie posłużą jako wsparcie pracowników Oddziału Terenowego w Toruniu NID przy opracowaniu studium.
Dlatego już dzisiaj pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do współpracy i kontaktu w tym zakresie drogą mailową rewitalizacja@um.wloclawek.pl lub pod nr telefonów 54 414 4560, 54 414 4025, 54 414 4051.
Termin realizacji projektu:
29 kwietnia 2021 r. - 30 września 2022 r.