Podmiotem realizującym projekt jest Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku.
W związku z bardzo wysokim poziomem bezrobocia w obszarze rewitalizacji, w tym bezrobocia długotrwałego, projekt ukierunkowany jest na zwiększenie aktywności jego mieszkańców, w szczególności zagrożonych wykluczeniem społecznym w sferze życia społecznego, zawodowego oraz na zwiększenie potencjału rozwojowego osób długotrwale bezrobotnych.
Celem projektu jest zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły, zwiększenie zdolności komunikacyjnych uczestników projektu, zwiększenie kompetencji zawodowych i społecznych osób pozostających poza rynkiem pracy i zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego. Uczestnikami projektu są również osoby zamieszkujące obszar rewitalizacji.
Zakres działań to: doradztwo zawodowe (zajęcia indywidualne i grupowe), zajęcia psychospołeczne (indywidualne i grupowe), szkolenia zawodowe podnoszące kwalifikacje, staże u pracodawców, przygotowanie zawodowe dorosłych, zatrudnienie subsydiowane. Chcąc zapewnić uczestnictwo mieszkańców z obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacji, w obszarze tym przewidziana została intensywna działalność promocyjna projektu i nabór.
W projekcie uwzględniono:
- pokrycie kosztów organizacji zajęć grupowych i indywidualnych,
- zapewnienie materiałów szkoleniowych i dydaktycznych,
- zapewnienie właściwych warunków lokalowych i sprzętu do realizacji szkolenia,
- stypendia za uczestnictwo w szkoleniach oraz stażach, przygotowaniu zawodowym dorosłych,
- finansowanie zatrudnienia subsydiowanego.
Operator założył, że w okresie realizacji projektu, tj. lata 2018-2028, działaniami aktywizacyjnymi zostanie objętych 1100 osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych - 100 osób rocznie, natomiast 110 osób (10 osób rocznie) uzyska kwalifikacje po ukończonych szkoleniach i 550 osób (50 osób rocznie) będzie pracowało, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek.
W 2023 r. w ramach przedsięwzięcia wsparciem objęto 102 osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne. Osoby, które brały udział w programie otrzymały następujące wsparcie: doradztwo zawodowe (zajęcia indywidualne i grupowe), szkolenia zawodowe podnoszące kwalifikacje, staże u pracodawców, zatrudnienie subsydiowane. 15 osób uzyskało kwalifikacje po ukończonych szkoleniach, a 50 osób podjęło zatrudnienie. Od 2018 r. w ramach projektu wsparciem objęto łącznie 727 osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych; 127 osoby uzyskały kwalifikacje po ukończonych szkoleniach, a 255 osoby podjęły zatrudnienie.
Szacunkowa wartość projektu w okresie jego realizacji wynosi 4 400 000 zł, w tym dofinansowanie projektu pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego 1.1. POWER (2 640 000,00 zł) i Funduszu Pracy (1 760 000,00 zł). Z uwagi na specyfikę projektu na obecnym etapie jego realizacji brak jest możliwości określenia wartości poniesionych środków na działania aktywizacyjne na obszarze rewitalizacji.