Właśnie dotarł do nas poradnik "Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji", wydany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Część wydawnictwa, w którym zaprezentowano dobre praktyki, standardy, narzędzia, sposoby postępowania z dziedzictwem kulturowym w rewitalizacji, została poświęcona rozwiązaniom realizowanym przez samorząd Włocławka :) Poradnik, który skierowany jest do samorządów, liderów i liderek lokalnych, organizacji pozarządowych, stanowić ma kompendium wiedzy o zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, procesie ochrony i wykorzystywaniu potencjału dziedzictwa w rozwoju gospodarczym oraz społecznym gminy i społeczności.
Wśród dobrych praktyk i inspiracji autorzy poradnika wymienili projekty/przedsięwzięcia wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 (GPR) i działania związane z celami procesu rewitalizacji. Mamy tu na myśli Specjalną Strefę Rewitalizacji we Włocławku umożliwiającą m.in. wsparcie remontów w obszarze rewitalizacji (funkcjonuje od 2019 r.), projekt związany z adaptacją dawnego banku na potrzeby Interaktywnego Centrum Fajansu (zgłoszony na etapie programowania GPR w 2017 roku; roboty budowlane i wyposażenie ukończono w 2023 r.) oraz projekt "Wzorcowa rewitalizacja", realizowany we Włocławku we współpracy z NID w latach 2021-2022, polegający na udokumentowaniu i podkreśleniu roli detali architektonicznego w Śródmieściu.
Osoby zainteresowane zapoznaniem się z poradnikiem w wersji papierowej, serdecznie zapraszamy do Wydziału Rewitalizacji Urzędu Miasta Włocławek (ul. 3 Maja 22, II piętro, p. 27, 28, 30). Wersja elektroniczna dostępna jest [tutaj].