W niedzielę, 11 sierpnia zapraszamy do Śródmieścia. Od godziny 11:00 aż do wieczora na włocławian czekać będzie szereg atrakcji.
"Festiwal Wisły" zawita do Włocławka po raz kolejny. I po raz kolejny każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z ciekawymi przykładami dawnych tradycji związanych z Wisłą, ale nie tylko.
Szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, a także... fajans - to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone i pokazane na włocławskich bulwarach.
W programie "Festiwalu Wisły" znajdują się także rejsy dla mieszkańców, koncerty, warsztaty fotograficzne oraz różne spotkania i animacje.
Więcej informacji w komunikacie poniżej:
11 sierpnia 2024 r. od godziny 11.00 na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego będą dostępne stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m. in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Znajdzie się też akcent włocławski, czyli prezentacja tradycji naszego fajansu pt. „Płyną wzory po polskiej krainie”.
Również o godz. 11.00 rozpoczną się targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich i Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”. Zaplanowano koncerty, bezpłatne rejsy dla publiczności, możliwość zwiedzania statków i łodzi.
Po południu i wieczorem odbędą się widowiskowe parady na Wiśle, a także koncerty. Częścią Festiwalu Wisły będą m.in. rejsy, które zaplanowano w godz. 18.00-19.00. W tych godzinach będzie można zwiedzać statki i łodzie przybyłe na festiwal, zapoznawać się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a. To jednak nie wszystko, w godz. 18.00-19.00 odbędą się również:
„Statek poetów i pieśniarzy” – rejsy połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a – bezpłatne bilety do pobrania na stronie festiwalwisly.pl)
„Plener na bezludnej wyspie” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Maksymilianem Rigamontim. (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku, rozpoczęcie rejsu z Przystani wodnej na Wiśle)
Rejs z uczestnikami flisu „Łączymy Polskę”. Spotkanie z Wiktorem Strumiłłą – żeglarzem, autorem zdjęć lotniczych do filmu pt. „Do ostatniej kropli” (bezpłatne bilety do pobrania na stronie festiwalwisly.pl)
Rejs krypą z hydroplanety – animacje edukacyjne dla dzieci. Spotkanie z Andrzejem Stańskim – pisarzem, żeglarzem, animatorem kultury, autorem książki pt. „Krypa z hydroplanety” (bezpłatne bilety do pobrania na stronie festiwalwisly.pl)
„Rejs z Mikołajem Kopernikiem” – rejs nasutą Copernicus połączony z opowieścią o tradycjach kupieckich rodziny Koperników
„IKONARY” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Jackiem Marczewskim (bilety do pobrania na stronie festiwalwisly.pl)