W Przedszkolu Publicznym nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Targowej 3 kontynuowane jest przedsięwzięcie "Kreatywne Śródmieście", które wpisane jest do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.
Podmiotem realizującym przedsięwzięcie jest PP nr 8, czyli jedyne przedszkole publiczne zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru rewitalizacji. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie atrakcyjności i dostępności placówki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat poprzez zajęcia ukierunkowane na rozwój kreatywności, zainteresowań, samodzielności oraz wiary we własne siły i możliwości. Realizacja zadania ma pozytywnie wpłynąć na poziom wykształcenia w obszarze rewitalizacji.
W ramach realizowanego od 2020 roku przedsięwzięcia wybudowano ogólnodostępny sensoryczny plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym i dokonano zakupu materiałów, mebli oraz pomocy dydaktycznych. Ponadto, część nauczycieli zdobyła dodatkowe kompetencje, które wykorzystywane są w codziennych zajęciach w przedszkolu przy ul. Targowej.
W ostatnim czasie w placówce odbyły się zajęcia w ramach programu muzycznego "Tańczymy, bawimy się i gramy - kreatywnie czas spędzamy". Głównym celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań muzycznych u dzieci oraz rozwój aktywności twórczej dziecka.
Dzieci nabywają tu umiejętność słuchania muzyki. Uczą się prostych form tanecznych oraz prostych kroków aerobiku (steep, double steep, mambo, cha, cha,), grają na różnych instrumentach muzycznych (dzwonki, „solfonki”, bum bum rurki i pianino „kolorowe dźwięki”). Aktywni słuchają muzyki poważnej - grają do niej na instrumentach, tańczą oraz wykonują muzogramy. Poznają też kulturę i cechy charakterystycznej muzyki: włoskiej, hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, hawajskiej, brazylijskiej, tureckiej, afrykańskiej; schematycznie kreślą znaki graficzne do różnych utworów np., muzyki poważnej, muzyki ludowej oraz piosenek dziecięcych. Ponadto, bawią się do muzyki używając różnorodnych przyborów, takich jak chusteczki, kubeczki, pałeczki, simguma, chusta animacyjna, dzwonki naciskane oraz na tubach, solfonki, instrumenty perkusyjne i muzogramy.
Z kolei w ramach autorskiego programu „Mały badacz i odkrywca – doświadczenia i eksperymenty” dzieci biorą udział w zajęciach mających formę zabaw badawczych: oglądają, szukają, obserwują, porównują, badają, eksperymentują, formułują spostrzeżenia i wnioski. Do tej pory dzieci miały okazję między innymi badać wytwarzanie gazów podczas mieszania określonych substancji (octu, sody, oleju, barwników itp.), obserwować interakcję jajka z octem, szukać odpowiedzi na pytanie, gdzie jest powietrze, poznać właściwości parowania wody i powstawania kryształów, eksperymentować z barwami, poznanie barw podstawowych i pochodnych, zjawisko rozszczepiania barw i badać właściwości papieru.