W Przedszkolu Publicznym nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Targowej 3 kontynuowane jest przedsięwzięcie "Kreatywne Śródmieście", które wpisane jest do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.
Podmiotem realizującym przedsięwzięcie jest PP nr 8, czyli jedyne przedszkole publiczne zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru rewitalizacji. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie atrakcyjności i dostępności placówki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat poprzez zajęcia ukierunkowane na rozwój kreatywności, zainteresowań, samodzielności oraz wiary we własne siły i możliwości. Realizacja zadania ma pozytywnie wpłynąć na poziom wykształcenia w obszarze rewitalizacji.
W ramach realizowanego od 2020 roku przedsięwzięcia wybudowano ogólnodostępny sensoryczny plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym i dokonano zakupu materiałów, mebli oraz pomocy dydaktycznych. Ponadto, część nauczycieli zdobyła dodatkowe kompetencje, które wykorzystywane są w codziennych zajęciach w przedszkolu przy ul. Targowej.
W ostatnim czasie PP nr 8 wzbogaciło się o 4 monitory interaktywne, magiczny dywan, aparat fotograficzny, 8 komputerów, 2 głośniki bezprzewodowe, 6 radiomagnetofonów, które pozwalają dzieciom na wspaniałą zabawę i naukę oraz wprowadzanie ich w świat techniki.
W placówce realizowany jest także autorski program pn. „Zabawy plastyczne rozwijające zainteresowanie sztuką”, który skierowany jest do dzieci w wieku 5 i 6 lat. Jego celem jest rozwijanie i wspomaganie zdolności dziecka, zgodnie z jego potencjałem i możliwościami. W roku szkolnym 2022/2023 dzieci poznały m.in. sztukę abstrakcyjną oraz techniki: frottage, stemplowanie, wydzierankę, mokre w mokrym. Poznały też takie pojęcia, jak: rysunek, kontur, światło cień, eksperymentowanie, z różnymi materiałami oraz narzędziami rysunkowymi. Ponadto, w okresie bożonarodzeniowym wykonywały dekoracje ze styropianiu i masy solnej, pracowały systemem edukacja poprzez ruch.
Z kolei program muzyczny "Tańczymy, bawimy się i gramy - kreatywnie czas spędzamy" ukierunkowany jest na uwrażliwienie dzieci na piękno muzyki, rozwijanie aktywności muzycznej poprzez tworzenie, odtwarzanie i słuchanie muzyki wyzwolenie u dzieci tendencji do samoekspresji i rozwijanie inwencji twórczej poprzez formy ruchowo-muzyczno-słowne.
Metodami, które wykorzystywane są w ramach w/w programu są m.in. elementy metody Carla Orffa, metod aktywizujących, pedagogiki zabawy, kinezjologii edukacyjnej, aerobiku, Klanzy, aktywnego słuchania muzyki według Batti Strauss, metody kolorowych dźwięków oraz elementy logorytmiki i muzykoterapii. Jak dowiadujemy się od dyrekcji przedszkola, podczas zajęć dzieci nabywają umiejętność słuchania muzyki. Uczą się prostych form tanecznych oraz prostych kroków aerobiku (steep, double steep, mambo, cha, cha,). Grają na różnych instrumentach muzycznych takich, jak dzwonki, „solfonki”, bum bum rurki i pianinie „kolorowe dźwięki”. Ponadto, aktywni słuchają muzyki poważnej, poznają kulturę i cechy charakterystycznej muzyki: włoskiej, hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, hawajskiej, brazylijskiej, tureckiej, afrykańskiej. Schematycznie kreślą znaki graficzne do różnych utworów np. muzyki poważnej, muzyki ludowej oraz piosenek dziecięcych. Bawią się także do muzyki używając rożnorodnych przyborów, w tym chusteczek, kubeczków, pałeczek, simgumy, chusty animacyjnej, dzwonków naciskanych oraz tub, solfonków, instrumentów perkusyjnych i muzogramów.