NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Śródmiejska gra miejska: Operacja Leslau

Administrator, 20 lipca 2021

Miłośników historii i tajemnic zapraszamy do udziału w śródmiejskiej grze miejskiej "Operacja Leslau", która odbędzie się już w sobotę, 24 lipca w ścisłym centrum Włocławka. Stwórz zespół dwu-czteroosobowy i pomóż rozwiązać zagadkę osadzoną w historycznych realiach okupacyjnego Włocławka.

Jest rok 1940. W Leslau panuje powszechny niepokój, a Niemcy sprawnie pozbywają się zarówno polskich, jak i żydowskich mieszkańców miasta. Czy umiesz powstrzymać krwawego mordercę? Co się stało z polskim kontrwywiadem? Czy Leslau jest tak spokojne jak się wydaje?

Organizatorem gry miejskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Włocławek jest Fundacja Ładowarka.

Link do wydarzenia:
www.facebook.com/events/947050056145860


Autorką scenariusza gry jest Agnieszka Osińska: Jest rok 1940. W Leslau panuje powszechny niepokój, a Niemcy sprawnie pozbywają się zarówno polskich, jak i żydowskich mieszkańców miasta. Chodzą pogłoski jakoby miasto miało być kurortem dla obywateli niemieckich - “czystych aryjczyków”. Polski kontrwywiad, chcąc dowiedzieć się więcej na temat owych plotek, wysyła oddział wywiadowczy. Niestety nad akcją polskiego kontrwywiadu panuje fatum - na początku nie mogą znaleźć informatora, który miał im pomóc w znalezieniu lokum, a gdy dochodzi do operacji wykradnięcia informacji, jeden z nich nie stawia się na zbiórkę. Żeby tego było mało w momencie dokonywania rozkazu ginie żona głównego niemieckiego komisarza miasta - Inga Cramer. Niemcy stają się ostrożniejsi. Kontrwywiad, czując niepokój, przerywa akcje nie dokończywszy jej i zamierza uciec z miasta… Jednak są to ostatnie informacje dotyczące polskich agentów. Inga Cramer - jak się okazuje - nie była pierwszą ofiarą. Wcześniej w podobny sposób zginęła Adela, córka ważnego niemieckiego volksdeutscha Georga Gethego. Ostatnim kto widział dziewczynę był jej, znienawidzony przez ojca, chłopak Janek Braski.
Niepokój panuje także we włocławskim getcie, a w mieście wybucha panika! Powszechnie mówi się o zabójcy, który atakuje bez opamiętania lub też o kolejnym niemieckim planie wykończenia ludności polskiej... Lęk ogarniający miasto potęguje śmierć kolejnej dziewczyny- Polki Antosi Plich, która, jak się okazało po przeszukaniu mieszkania, jest czynną działaczką podziemia. Wkrótce pojawia się kolejna ofiara - prostytutka, pracownica miejskiego domu publicznego - Rita. Wszystkie zamordowane kobiety łączy fakt, że miały one zielone oczy... Po zbadaniu ciał okazuje się, że morderca na każdej oznaczył każe ciało literami: K, R, A,N, H,E,I - litery te nie składają się w żadne słowo... Jednak na myśl przychodzi przerażająca groźba kolejnych ataków. W mieście zaczyna słyszeć się słowo >>krankheit<< tj. choroba…

Co się stało z polskim kontrwywiadem? Kim jest tajemniczy morderca?

Stwórz zespół dwu-czteroosobowy i pomóż rozwiązać zagadkę!

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!