NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

Poznaliśmy opinie włocławian na temat przyszłości Placu Wolności

Administrator, 29 maja 2020
Poznaliśmy opinie włocławian na temat przyszłości Placu Wolności

W maju 2020 zapytaliśmy włocławian o Plac Wolności. Na stronie wloclawek.pl dostępna była ankieta, w której mieszkańcy wypowiedzieli się, jaki w przyszłości powinien być centralny plac Włocławka. Jaki powinien być nowy Plac Wolności pod względem architektonicznym, komunikacyjnym? Może powinno się pojawić więcej zieleni lub miejsce do organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych? Co z miejscami parkingowymi, przystankami, ławeczkami? Mieszkańcy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i propozycjami.

W ankiecie Urzędu Miasta wypowiedziało się 161 osób. Zdaniem włocławian, na placu Wolności powinno być więcej zieleni i miejsc służących wypoczynkowi, m.in. ławek i leżaków. Mieszkańcy chętnie widzieliby w tym miejscu np. sklep z pamiątkami z Włocławka, ogródki restauracyjne oraz małą gastronomię z lokalną, zdrową żywnością. Ważną kwestią są miejsca parkingowe. Uczestnicy ankiety proponują wybudowanie parkingu podziemnego, ale również przekierowanie ruchu samochodowego z Placu Wolności na inne ulice.

Wspólnym mianownikiem większości nadesłanych do ratusza opinii i oczekiwań jest zachowanie na placu Wolności już istniejącej zieleni i wygospodarowanie nowych miejsc na dodatkowe kwiaty, drzewa, domki dla ptaków i owadów. Wiele osób opowiedziało się za okazałą fontanną; padła propozycja, by nawiązywała ona w jakiś sposób do tradycji fajansu włocławskiego.

Pojawiła się również kwestia pomnika na Placu Wolności. Głosy są różne: od postulatu zachowania pomnika, nawet odsłonięcia jego wcześniejszej warstwy, po przeniesienie postumentu w inną lokalizację.

To tylko część zgłoszonych propozycji.  Wszystkie głosy odegrają ważną rolę w opracowaniu koncepcji nowego zagospodarowania Placu Wolności - wyznaczą ramy projektu i pozwolą przekuć ogólne wyobrażenia w konkretne projekty, które również będziemy chcieli skonsultować z mieszkańcami.


Więcej informacji: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/15071/zapytalismy-o-plac-wolnosci-wloclawianie-odpowiedzieli

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!