NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

AKTUALNOŚCI

Świąteczne klimaty w kawiarni obywatelskiej

Administrator, 11 grudnia 2020
Świąteczne klimaty w kawiarni obywatelskiej

W kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe" od Mikołajek jest już bardzo świątecznie. A im bliżej Świąt, tym więcej wydarzeń z nimi związanych. Obecnie trwają nagrania słuchaczy Medycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To specjalne wydarzenie ze śpiewem, a nawet tańcem, zostanie wyemitowane tuż przed Bożym Narodzeniem.

Na świąteczne zabawy zapraszamy najmłodszych. Wydarzenie zaplanowano na 18 grudnia. Obowiązują zapisy: srodmiesciecafe@wp.pl.

21 grudnia odbędzie się wigilijne spotkanie z przyjaciółmi Śródmieście Cafe.

Na 22 i 23 grudnia zapowiadamy granie na żywo pastorałek i świątecznych utworów. Szczegóły wkrótce.

Kawiarnia obywatelska "Śródmieście Cafe" proponuje nie tylko wydarzenia związane ze Świętami. W poniedziałek, 14 grudnia od 14 do 16.00 zapraszamy na konsultacje fizjoterapeutyczne i dietetyczne Doradzać będą specjaliści z Centrum Rehabilitacji Fizjo-fit Kujawskiej Szkoły Wyższej. Obowiązują zapisy: tel. 660718164. W przyszłym tygodniu polecamy również spotkania on-line dotyczące m.in. segregacji śmieci, bezpieczeństwa na drodze, a także kolejne wykłady z historii Włocławka.

Co na muralach? Wydarzenia, symbole, a może historyczna mapa?

Administrator, 08 grudnia 2020
Co na muralach? Wydarzenia, symbole, a może historyczna mapa?

Są już 2, a będzie ich łącznie 66! W ciągu dwóch lat w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 udało nam się zainicjować coś, co, mamy nadzieję, za kilka lat stanie się szlakiem śródmiejskich murali, którym podążać będą mieszkańcy podczas niedzielnych spacerów oraz turyści.

Murale: "Włocławskie popołudnie" przy ul. Żabiej 14/16 autorstwa Anny Wardęgi (2019 r.) oraz "Esencja Miasta" autorstwa Dawida Celka z 2020 r. przy ul. Wojska Polskiego 3 (2020 r.), na których można zobaczyć nawiązania do włocławskiej architektury, symboli miasta, jak również życia codziennego i różnych form spędzania wolnego czasu, to dopiero początek!

Co znajdzie się na kolejnych malowidłach? To zależeć będzie od artystów, którzy do zaplanowanych przez Urząd Miasta Włocławek
konkursach zgłoszą swoje projekty. Niewykluczone, że autorzy zainspirują się pomysłami, które jakiś czas temu pojawiły się i wciąż pojawiają na internetowych forach.

My dziś chcielibyśmy poznać Wasze opinie. Na co, Waszym zdaniem, warto postawić na takich malowidłach? Na prezentację ważnych wydarzeń i postaci historycznych, architektury, najważniejszych symboli miejskich, historycznej mapy Śródmieścia, a może pójść w kierunku czegoś zupełnie innego? Zachęcamy do dyskusji i wpisywania swoich propozycji w komentarzach na facebookowej stronie Rewitalizacja Włocławek [link]

czytaj więcej

Śródmiejskie spotkanie ze zdrowiem

Administrator, 07 grudnia 2020

Tuż przed Świętami warto zadbać o zdrowie. Właściwie to nie tylko przed Świętami. Zawsze warto dbać o zdrowie! Zapraszamy na konsultacje fizjoterapeutyczne i dietetyczne.

W poniedziałki: 7 oraz 14 grudnia od 14.00 do 16.00.

Obowiązują zapisy: tel. 660718164


czytaj więcej

Śródmiejskie spotkanie ze zdrowiem

Administrator, 07 grudnia 2020

Tuż przed Świętami warto zadbać o zdrowie. Właściwie to nie tylko przed Świętami. Zawsze warto dbać o zdrowie! Zapraszamy na konsultacje fizjoterapeutyczne i dietetyczne.

W poniedziałki: 7 oraz 14 grudnia od 14.00 do 16.00.

Obowiązują zapisy: tel. 660718164czytaj więcej

Masz zadłużenie w AZK? Skorzystaj z tych programów

Administrator, 07 grudnia 2020
Masz zadłużenie w AZK? Skorzystaj z tych programów

Administracja Zasobów Komunalnych we Włocławku przypomina mieszkańcom posiadającym zadłużenie z tytułu czynszu o możliwości regulowania swoich zaległości. Dla osób zadłużonych przygotowano 4 dedykowane programy.

Porozumienie ratalne – podstawą obowiązywania porozumienia ratalnego jest oświadczenie wydawane przez Dział Windykacji Administracji Zasobów Komunalnych o przyznanych ratach najemcy, na podstawie uprzednio złożonego wniosku przez najemcę ubiegającego się o dogodną spłatę zaległości lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Najemca zobowiązuje się do spłaty zaległości w zadeklarowanej wysokości i ilości rat oraz czynszu najmu, płatnego do końca każdego miesiąca.

Ugoda ratalna – podstawą obowiązywania ugody ratalnej, jest jej podpisanie przez najemcę lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Pisemne wyrażenie woli na zawarcie ugody między osobą zadłużoną, a Administracją Zasobów Komunalnych reprezentującą Gminę Miasto Włocławek, jest podstawą do możliwości spłaty zaległości powstałych na zajmowanym lokalu. Najemca przystępujący do ugody, zobowiązuje się do spłaty zaległości w wysokości i ilości rat, wskazanych w dokumencie oraz płatności pełnej wartości czynszu najmu do końca każdego miesiąca.

Wolontariat szansą na oddłużenie – na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Włocławek zostały ustalone zasady realizacji Programu „ Wolontariat szansą na oddłużenie na lata 2020-2024”. W ramach obowiązującego programu osoby zadłużone mogą wykonywać pracę porządkowe i usługowe na rzecz jednostek budżetowych Gminy Miasto Włocławek. Prace i usługi wolontariackie wykonywane są pod kontrolą wyznaczonego opiekuna, we wskazanej jednostce. Budżetowe jednostki organizacyjne Gminy Miasta Włocławek uczestniczące w programie, zobowiązane są do przekazywania do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie miesięcznych kart pracy. Wzór karty pracy i osobistego oświadczenia został ściśle określony w załączniku zarządzenia. Administracja Zasobów Komunalnych na podstawie przekazanych dokumentów od beneficjentów programu, dokonuje comiesięcznego pomniejszenia wartości zaległości najemcy w kolejności: koszty sądowe i egzekucyjne, odsetki, należność główna. Wartość pomniejszająca zaległości najemcy stanowi iloczyn przepracowanych godzin i godzinowej stawki netto wynagrodzenia minimalnego ustalanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Najemca zobowiązany jest również do comiesięcznego regulowania należności czynszowych.

Program Oddłużanie – na podstawie porozumienia dotyczącego reintegracji społecznej i zawodowej osób posiadających zadłużenie z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych, mającej na celu pomoc w spłacie zadłużenia, zawartego 7 stycznia 2020 roku między Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Urzędem Pracy ustalono realizację „Programu Oddłużanie ” dla 35 osób w 2020 roku. Jednostką koordynującą program jest Klub Integracji Społecznej działający w MOPR. Osoby przystępujące do Programu będą zatrudnione w ramach robót publicznych na terenie Miasta Włocławek m. in. w MOPR, OSIR, MZUKID, ŚDM, Miejskiej Jadłodajni „U Św. Antoniego”, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 1 „MALUCH” i miejskich DPS.czytaj więcej

Dzieje się w Sali Zebrań Starej Remizy!

Administrator, 04 grudnia 2020
Dzieje się w Sali Zebrań Starej Remizy!

W zabytkowej remizie strażackiej przy ul. Żabiej trwają prace konserwatorskie i restauratorskie w Sali Zebrań. To jedno z działań wpisanych do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Prace realizowane są w ramach projektu 1.3.7. Remont pomieszczenia ("Sali Zebrań") oraz zabytkowego zegara w Klubie "Stara Remiza". 

W ubiegłym roku Centrum Kultury B., które w zabytkowym obiekcie prowadzi Klub "Stara Remiza", zrealizowało część tego zadania - wyremontowano mechanizm zabytkowego zegara oraz odrestaurowano malowidło ścienne "Wyjazd do pożaru” autorstwa Józefa Bergmana.

Na 2020 r. zaplanowano dokończenie projektu.

- Kontynuujemy prace rozpoczęte w 2019, kiedy to zajmowalismy sie malowidlem "Wyjazd do pożaru". Teraz pracujemy przy dekoracjach sztukatorskich, dekoracji malarskiej oraz elementach stolarki, które tutaj się znajdują. Największym problemem są odspojenia ścian, pęknięcia, ślady zalania oraz silne zabrudzenia - mói Sławomir Kamiński, konserwator dzieł sztuki, kierujący pracami w Sali Zebrań Klubu Stara Remiza.


czytaj więcej

Mikołajkowe Śródmieście dla dzieci!

Administrator, 01 grudnia 2020

W piątek 4 grudnia zapraszamy na przedświąteczne spotkanie. 

Będą prezenty, słodycze, zabawa i oczywiście niespodzianki. Zabawy mikołajkowe, obok prezentów dla dzieci i pisania listu do Świętego Mikołaja, to najmilsza część mikołajek. 

Będą różnego rodzaju gry i konkursy o tematyce świątecznej. Sprawią wiele radości maluchom, a także wzbudzą w nich radosny nastrój oczekiwania na Mikołaja. 

Spotkamy się w piątkowe popołudnie 4 grudnia o 16.00 w Śródmieście Cafe! 

Ograniczona ilość osób! Zapisy: srodmiesciecafe@wp.pl

czytaj więcej

Mała wielka historia w Śródmieście Cafe

Administrator, 27 listopada 2020

Kawiarnia Obywatelska „Śródmieście Cafe” w ramach cyklu "Mała wielka historia" zaprasza na spotkanie z Tomaszem Wąsikiem, kierownikiem Muzeum Historii Włocławka poświęcone pamiętnym, dramatycznym wydarzeniom z roku 1920, które na zawsze zapisały się w historii Polski i naszego miasta. Z okazji setnej rocznicy odparcia ataku bolszewików warto poznać szczegóły tej niezwykłej historii. Spotkanie odbędzie się tylko w formie online na fb Kawiarni obywatelskiej.

czytaj więcej

Ukazało się nowe wydanie "Gazety Śródmiejskiej"

Administrator, 27 listopada 2020
Ukazało się nowe wydanie "Gazety Śródmiejskiej"

Zachęcamy do lektury dwudziestego wydania "Gazety Śródmiejskiej".

Najnowszą "Gazetę Śródmiejską" otwieramy wywiadem z dr Miłoszem Kłobukowskim i Moniką Jabłońską z Fundacji na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku "Vladislawia" - operatora kawiarni obywatelskiej "Śródmieście Cafe", poświęconym konkursowi "Każda kamienica to kawał historii.

Najnowsze wydanie to także informacje o przebiegu wybranych przedsięwzięć i projektów rewitalizacyjnych oraz ciekawostka historyczna.

"Gazeta Śródmiejska" jest jednym z projektów Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Za jego realizację odpowiedzialny jest Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Włocławek, wspierany przez Wydział Rewitalizacji.

W "Gazecie Śródmiejskiej" prezentujemy sylwetki osób działających na terenie Śródmieścia i organizacje pozarządowe, wydarzenia i ciekawe inicjatywy odbywające się w najstarszej części Włocławka oraz przebieg Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

czytaj więcej

Rusza kolejny remont w obszarze rewitalizacji

Administrator, 26 listopada 2020
Rusza kolejny remont w obszarze rewitalizacji

Administracja Zasobów Komunalnych rozpoczyna kolejny remont w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Tym razem roboty budowlane realizowane będą w oficynie przy ul. Wyszyńskiego 4

To już kolejna inwestycja Administracji Zasobów Komunalnych we Włocławku, realizowana w obszarze rewitalizacji. Przypomnijmy, iż w 2020 r. remontami objęto również nieruchomości miejskie: Piekarska 6, Stary Rynek 5, Wojska Polskiego 3 i Zapiecek 3/5.

Przedmiotem robót zaplanowanych do realizacji w 2020 roku w nieruchomości Wyszyńskiego 4 jest przebudowa dachu wraz z przebudową lokalu mieszkalnego w oficynie, w tym: zmiana układu pomieszczeń poprzez przebudowę ścian wewnętrznych, wymiana części stolarki drzwiowej, remont wewnętrznych instalacji oraz remont stropu i dachu.

Termin zakończenia robót wyznaczono na 18 grudnia.

3 Maja 9 zostanie odnowiona. Szukamy wykonawcy dokumentacji

Administrator, 25 listopada 2020
3 Maja 9 zostanie odnowiona. Szukamy wykonawcy dokumentacji

Kolejna kamienica w Śródmieściu odzyska dawny blask :) Urząd Miasta Włocławek przygotowuje się do przebudowy i remontu nieruchomości 3 Maja 9. To jedno z zadań Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028. Obecnie poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowej.

Na zgłoszenia zainteresowanych podmiotów czekamy do 3 grudnia.

Więcej informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej UM Włocławek.

Jak zmieni się kwartał pomiędzy Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią? Niebawem poznamy zwycięską koncepcję!

Administrator, 25 listopada 2020
Jak zmieni się kwartał pomiędzy Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią? Niebawem poznamy zwycięską koncepcję!

18 prac wpłynęło na konkurs architektoniczny związany z procesem rewitalizacji w kwartale pomiędzy ulicami Brzeską, Cyganka, 3 Maja i Żabią!

Działanie realizowane jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Plan zakłada w tym obszarze budowę, przebudowę i rozbudowę budynków mieszkalnych i mieszkalno-usługowych wraz z zagospodarowaniem na potrzeby Społecznego Budownictwa Czynszowego.

Konkurs, który ma wyłonić najlepszą koncepcję programowo-przestrzenną, organizowany jest przez Urząd Miasta Włocławek we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Bydgoszczy.

Ogłoszenie i publikacja werdyktu Sądu Konkursowego nastąpi w terminie do 11 grudnia br.

Dyżur telefoniczny dr B. Moraczewskiej

Administrator, 24 listopada 2020

W środę, 25 listopada zapraszamy do udziału w dyżurze telefonicznym dr Barbary Moraczewskiej, Zastępcy Prezydenta Włocławka i Pełnomocnika Prezydenta ds. Rewitalizacji Miasta Włocławek. Zainteresowanych mieszkańców zachęcamy do zadawania pytań na temat realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Dyżur odbędzie się w godz. 12:00-13:00 pod nr tel. 54 414 42 17. Osoby, które nie będą mogły wziąć w nim udziału, zachęcamy do przesyłania pytań drogą e-mailową na adres: bmoraczewska@um.wloclawek.pl

czytaj więcej

Przed nami kolejny dyżur telefoniczny dr B. Moraczewskiej

Administrator, 24 listopada 2020
Przed nami kolejny dyżur telefoniczny dr B. Moraczewskiej

W środę, 25 listopada zapraszamy do udziału w dyżurze telefonicznym dr Barbary Moraczewskiej, Zastępcy Prezydenta Włocławka i Pełnomocnika Prezydenta ds. Rewitalizacji Miasta Włocławek. Zainteresowanych mieszkańców zachęcamy do zadawania pytań na temat realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028.

Dyżur odbędzie się w godz. 12:00-13:00 pod nr tel. 54 414 42 17. Osoby, które nie będą mogły wziąć w nim udziału, zachęcamy do przesyłania pytań drogą e-mailową na adres: bmoraczewska@um.wloclawek.pl

"Mała wielka historia" w Śródmieście Cafe

Administrator, 23 listopada 2020

Kawiarnia Obywatelska „Śródmieście Cafe” w ramach cyklu Zapomniani bohaterowie Włocławka zaprasza 25 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z dr. Tomaszem Dzikim, historykiem, członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Prelekcja poświęcona będzie zapomnianym już sylwetkom, które na stałe wpisały się w historię miasta, a są nimi Ludwik Bauer oraz Wojciech Gromczyński. Spotkanie odbędzie się tylko w formie online na fb Kawiarni obywatelskiej.

czytaj więcej

"Poetyckie Cafe" w "Śródmieście Cafe" z Justyną Wojdyło

Administrator, 23 listopada 2020

Kawiarnia Obywatelska „Śródmieście Cafe” w ramach cyklu "Poetyckie Cafe" zaprasza na spotkanie autorskie połączone z promocją nowego tomiku poezji autorstwa Justyny Wojdyło, włocławskiej artystki związanej z WZD official. (w zakamarkach duszy) nieformalna grupa literacka, która miała już okazję wielokrotnie gościć w Kawiarni. Spotkanie odbędzie się tylko w formie online w najbliższy poniedziałek 23 listopada o godz. 17:00.

czytaj więcej

Trwa budowa Centrum Wsparcia Społecznego

Administrator, 18 listopada 2020
Trwa budowa Centrum Wsparcia Społecznego

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 (GPR), u zbiegu ul. Piekarskiej i Brzeskiej powstaje Centrum Wsparcia Społecznego. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, roboty budowlane zakończą się w 2021 roku.

Zgodnie z zapisami GPR, na nieruchomościach: Brzeska 27 i Piekarska 25 powstanie placówka wsparcia dziennego dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami wraz z mieszkaniami dla osób, które potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu.

Inwestycja realizowana w ramach projektu 4.1.6. Centrum Wsparcia Społecznego (remont, adaptacja i wyposażenie) obejmuje rozbudowę, przebudowę, nadbudowę, zmianę sposobu użytkowania na funkcję Centrum Wsparcia Społecznego we Włocławku, budowę niezbędnej infrastruktury technicznej oraz wyposażenie obiektów.

- Zakończyliśmy nadbudowę budynku położonego przy ul. Piekarskiej wraz z wykonaniem wieńców żelbetowych na ostatniej kondygnacji. W piątek rozpocznie się montaż więźby dachowej. Trwają prace konstrukcyjne na ostatniej kondygnacji części budynku zlokalizowanego przy ul. Brzeskiej. W narożnej części budynku zakończyliśmy prace przy podbiciu fundamentów, w tej chwili kończone są prace konstrukcji piwnicy i wykonywany jest strop nad piwnicą - mówi Konrad Maciejewski, kierownik robót.


czytaj więcej

"Mała wielka historia" w "Śródmieście Cafe"

Administrator, 17 listopada 2020

Kawiarnia Obywatelska „Śródmieście Cafe” w ramach cyklu "Mała wielka historia" zaprasza w środę 18 listopada o godz. 17:00 na spotkanie z Tomaszem Wąsikiem, kierownikiem Muzeum Historii Włocławka poświęcone realiom życia codziennego w naszym mieście na przełomie XIX i XX w. oraz w międzywojniu⏳. Jeśli pragną Państwo dowiedzieć się, np. ile wynosiła kiedyś średnia włocławska pensja i co można było za nią kupić, albo w jakich warunkach mieszkał przeciętny robotnik, zachęcamy do obejrzenia filmu online.


czytaj więcej

Zagłosuj na projekty Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

Administrator, 16 listopada 2020
Zagłosuj na projekty Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

Rozpoczęło się głosowanie Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Tym razem głosy można oddawać na 38 projektów, pogrupowanych w trzech kategoriach.

Pod głosowanie poddano 26 projektów w kategorii ogólnomiejskiej, 6 w kategorii zielonej i 6 w kategorii instytucjonalnej.

Wśród projektów znalazło się kilka propozycji zlokalizowanych w obszarze rewitalizacji.

W kategorii zielonej projekt nr 2 jest to "Zielone Serce Miasta – Stary Rynek", zakładający wzbogacenie tej przestrzeni m.in. o elementy zieleni i małej architektury.

W kat. instytucjonalnej - projekt nr 16 "Zakrętkowe serce" – metalowe pojemniki na plastikowe nakrętki", w kat. ogólnomiejskiej: nr 24 "Stanisław Zagajewski rzeźbi smoka", nr 26 "Leżaki na włocławskich Bulwarach", nr 28 "WŁOWER – rozwój systemu roweru miejskiego", nr 29 "Makieta miasta przełomu XIX i XX wieku dla osób niewidomych", nr 30 "Bezpieczne przejścia dla pieszych", nr 34 "Kaczkomaty", nr 37 "Zakup i montaż pojemników podziemnych na odpady komunalne (segregowane)".

Głosowanie odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej, poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej dedykowanej Włocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu: https://wloclawek.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski

W głosowaniu mogą wziąć udział wyłącznie mieszkańcy Włocławka. W związku z podziałem projektów na trzy kategorie, każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej kategorii.


czytaj więcej

"Mała wielka historia" w Śródmieście Cafe

Administrator, 10 listopada 2020

Kawiarnia Obywatelska „Śródmieście Cafe” w ramach cyklu Zapomniani bohaterowie Włocławka zaprasza 13 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z dr. Tomaszem Dzikim, historykiem, członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, na temat istotnych dla historii Włocławka postaci z dziewiętnastowiecznej burżuazji przemysłowej. Prelekcja będzie okazją do podróży w przeszłość naszego miasta oraz bliższego poznania odpowiedzialnych za jego rozwój.Spotkanie odbędzie się tylko w formie online.

NEWSLETTER

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!